مقتل

مقتل ابصار العین فی انصار الحسین

تالیف محقق نامی شیخ محمد سماوی
اشاره
کتاب ارزشمند و نفیس «ابصار العین فی احوال انصار الحسین علیه السلام» تالیف عالم گرانقدر ادیب اریب، دانشمند متتبع، قاضی آگاه و شجاع، استاد شیخ محمد سماوی از اعلام و شخصیتهای بزرگ حوزه علمیه نجف اشرف در قرن ۱۴ ه. ق میباشد که شرح حال اجمالی او همراه با تصویر چهرهاش ذیلا از کتاب «الاعلام» زر کلی و الذریعه نقل میشود و در برابر این همه خدمت شایسته به آستان قدس امام حسین (ع) و انصار او که به تعبیر خود ده سال تمام در تالیف آن رنج و زحمت برده است از خداوند متعال به ایشان علو مرتبت و اجر و پاداش منت، مسئلت میداریم و به روح پاکش درود میفرستیم.
معرفی اجمالی مولف
صاحب الاعلام در حق او مینویسد:«شیخ محمد سماوی (متولد ۱۲۹۴ – متوفی ۱۳۷۰ ه. ق مطابق ۱۹۵۰ م) فرزند شیخ محمد طاهر سماوی شاعر، ادیب و یکی از قضات عالی رتبه و از اعضای مجمع علمی عراق میباشد او در محل «سماوه» سمت شرقی ساحل فرات متولد و در همانجا نشو و نما کرد، سپس به حوزهی علمیه نجف رهسپار گردید و در آن حوزه از محضر اساتید بزرگوار کسب علم و معرفت نمود مدتی در ایام نخستین جنگ جهانی پیش از اشغال بریتانیا در بغداد اقامت گزید سپس به نجف بازگشت و به عنوان قاضی شرع تعیین ومشغول کار گردید و در ایام جوانی غزلیاتی سروده است و در ایام کهولت به مدائح نبوی (ص) و اهل بیت (ع) مانند امام حسین (ع)، امام سجاد (ع)، امام زمان (ع) منقطع گشته است او کتابهای زیر را تالیف کرده است:۱ – الطلیعه فی شعراء الشیعه (در ۳ جلد)۲ – ابصار العین فی انصار الحسین (ع) (کتاب حاضر).۳ – شجره الریاض فی مدح النبی الفیاض (مطبوع).۴ – ثمره الشجره فی مدح العتره المطهره (مطبوع)۵ – ارجوزهای در مدح ربع مجیب دارد که آنرا قرط السمع نامیده است. او ۱۳۷۰ ه. ق در نجف اشرف از دنیا رفت و در همان جا به خاک سپرده شد».
گفتار صاحب الذریعه
مرحوم حاج آقا بزرگ تهرانی ضمن معرفی این کتاب میفرماید:«کتاب ابصار العین فی احوال انصار الحسین علیهم السلام» اثر علامه ماهر شیخ محمد بن طاهر سماوی است که به هنگام مباشرت امر قضاوت در نجف تالیف نموده است و در سال ۱۳۴۳ در نجف به چاپ رسیده است سپس مطالب جدیدی بر آن افزوده است که هنوز به طبع نرسیده است فاضل سعادت حسین سلطان پوری این کتاب را به زبان اردو ترجمه کرده است.و در بخش دیگری از موسوعه «الذریعه» به تاریخ تولد و به یکی از کتابهای او به این ترتیب اشاره میکند و میفرماید:«ارجوزهای اثر علامه شیخ محمد طاهر سماوی نجفی معاصر متولد ۱۲۹۴ که آنرا«قرط السمع» نامیده است و به زودی معرفی آن خواهد آمد. سپس درج ۱۶ ص ۶۷ در معرفی این جزوه میفرماید:«غنیه الطلاب ارجوزهای در مورد اسطرلاب تالیف شیخ محمد بن شیخ طاهر بن شیخ حبیب عقیلی سماوی معاصر (متوفی ۱۳۷۰ ه. ق) که در ۱۵۰ سطر قرار دارد او صاحب کتابخانه ارزشمندی بود که متاسفانه پس از وفاتش پراکنده گردید.» [۶] .به این ترتیب مدت زندگی پر برکت او هفتاد و شش سال بوده است «رحمه الله علیه رحمه واسعه و جزاه الله عن الحسین (ع) و اصحابه الکرام، احسن الجزاء و اوفر الثواب آمین یا رب العالمین.نکتهی بارزی که در این اثر تاریخی به چشم میخورد پیگیری زندگی اصحاب و یاران آن حضرت و نشان دادن اصل و تبار و ریشهی آنان و گزارش کامل و مبسوط و بازشماری تعداد آنان میباشد که بر خلاف مشهور بیش از ۷۲ تن معرفی مینماید و حوادث کربلا را تا حدود فراوانی به صورت موضوعی بررسی میکند و هر موضوع حق مطلب را در محدودهی اطلاعات خویش ادا میکند.این کتاب بارها در نجف اشرف، ایران، هندوستان، پاکستان به چاپ رسیده است و در اختیار اهل علم و فضل قرار گرفته است.قابل ذکر است ترجمهی ما چندین بار تحت عنوان «حماسه سازان کربلا» از سوی «دفتر نشر نوید اسلام قم» که ناشر کتابهای وزین و گرانسنگ و ارزشمند اسلامی است چاپ و در اختیار اهل فضل قرار گرفته است و اکنون به این صورت همراه دو مقتل وزن دیگر چاپ و باز از سوی همان ناشر در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد تا چه. قبول افتد و چه در نظر آید.
پیشگفتار مولف
اشاره
بسم الله الرحمن الرحیمسپاس و حمد بیحد خدائی را که بندگان را به بوتهی آزمایش درآورد تا نیکوکاران را از بدکاران برگزیند، در مقام آزمایش گروهی به عهد و میثاق الهی خود وفا کردند و جمعی دیگر نقض پیمان کردند و به سرنوشتی زیان بار گرفتار آمدند.صلوات و سلامها بر رسول مبعث به حق، بشارتگر و انذارگر مردم، و بر خاندان والا مقام او باد! (خاندانی که هر یک از ایشان در علو مقام، و فزونی شان، شهرت بسزائی دارند). سپس سلام مخصوص بر شهید کربلا و یاران ارجمند او باد!علاقهی فراوان به شناخت انصار و یاران اباعبدالله الحسین علیه السلام و شور و شوق شدیدی که به درک شخصیت و مقام ایشان داشتم مرا واداشت که مدت ده سال تمام کتابهای رجال، مقاتل، زرمنامهها، را مطالعه و بررسی نمایم تا به رای العین حقیقت را دریابم و من چون پرنده به دنبال دانه برخیزم و به خرید و عاریه توشه و زاد برگیرم، از خرمن هر کتابی چون ثمره الغراب خوشهای بچینم، سرانجام شرح حال کامل یاران حسین (ع) (جز اندکی از آنان را که در هیچ کتابی ندیدم) جمع آوری نمایم. پس از آن یادداشتها را پاکنویسی و مرتب و منظم نموده در پایان هر قسمت لغو مشکل آن را توضیح دهم تا خوانندهی گرامی دچار اشکال نشود و این مجموعه مطالب گردآوری شده را بنام «ابصار العین فی انصار الحسین (ع)» نامیدم و موضوعات کتاب را به ترتیب زیر قرار دادم:در آغاز کتاب گزارش کوتاهی از زندگی امام حسین (ع) را آوردم.سپس در ضمن چند مقصد هر کدام از قبیلهها و یاران آن حضرت را که از آن قبیله میباشند، یک به یک مورد بحث و بررسی قرار دادم در پایان کتاب، نام اصحاب را بهترتیب تهجی حروف الفباء تنظیم نمودم تا دسترسی به شرح حال هر کدام از اصحاب به سهولت و سادگی انجام پذیرد.این خدمت ناچیز را به پیشگاه حجت حق در روی زمین و آسمان، نور چشم زهرای بتول (س)، میوهی دل وصی و جانشین رسول (ص)، دلباخته پاکباز قرآن، محبوب برگزیدهی انس و جان حضرت اباعبدالله الحسین (صلواه الله و سلامه و رضوانه و اکرامه علیه)، تقدیم میدارم. امید است که مورد، قبول آن بزرگ پیشوا واقع گردد.یا نسیم القبول بالله بالشو ق بحسن اللقا بطیب الوصولهب نحوی فالروض ازهر، من سقیادموعی و احتاج محض القبول!ای نسیم قبولی و پذیرش! ترا به خدا سوگند با حسن لقا و با پاکیزگی وصول به سوی من وزیدن نما چون خشنودی و پذیرش از اشک چشم من درخشانتر است و تنها انتظار و نیاز قبولی از آن مقام را دارم.
برگرفته از کتاب ۳ مقتل گویا در حماسه عاشورا نوشته: عبدالرحیم عقیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *