ازدواج و همسران

فلسفه تعدد ازدواج امام حسین علیه السلام چه بود و چرا شهربانو به سمت ایران آمد ؟

فلسفه تعدد ازدواج امام حسین علیه السلام چه بود و چرا شهربانو به سمت ایران آمد ؟
نمایش پیگرد
با توجه به اوضاع و واقعیت ها چند همسر گزینی مردان از ضرورت های اجتماعی آن زمان بود و اسلام به گونه ای آن را مشروع شمرد. امام حسین علیه السلام در همین چارچوب عمل کرد. هیچ کدام از امامان علیه السلام در یک زمان بیش از چهار همسر نداشتند. و برخی از امامان علیه السلام با در نظر داشتن همین ضرورت ها و مصلحت ها چهار همسر داشتند، مانند امام علی علیه السلام البته بعد از رحلت حضرت زهرا سلام الله علیها . در زمان حضرت زهرا سلام الله علیها حضرت علی علیه السلام همسر دیگری اختیار نکرد، و برخی امامان، کمتر از چهار همسر داشتند ، ازدواج های امامان علیه السلام گاهی به جهت فشار و اجبار از طرف حکومت بود، مانند ازدواج امام هشتم علیه السلام با (ام حبیبه) دختر مأمون عباسی، نیز ازدواج امام جواد علیه السلام با (ام فضل) دختر مأمون عباسی.
/پاورقی ۱- کلینی ، کافی، ج۵، ص، ۳۴۵٫/
گاهی علت ازدواج های امامان علیه السلام روش تربیتی و بها دادن به زیردستان و طرد امتیازات جاهلی بود، مانند ازدواج امام سجاد علیه السلام با کنیزی که اوّل او را آزاد کرد، سپس به عقد خود در آورد که (عبدالملک مروان) به حضرت خرده گرفت که چرا فردی از بزرگ خاندان قریش با یک کنیز آزاده شده ازدواج نموده است. حضرت فرمود: (اسلام تفاخرات جاهلی را لغو نموده است.
در همین راستا امام حسین علیه السلام چهار زن داشت , به نام هاى :
۱ـ لیلی دختر ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی، مادر حضرت علی اکبر، شهید کربلا.
۲ـ شهر بانو(شاه زنان) دختر کسری یزدگرد سوم، پادشاه ایران، مادر امام سجاد علیه السلام.
۳ـ رباب دختر امریء القیس بن عدی، مادر حضرت سکینه و عبدالله رضیع.
۴ـ ام اسحاق دختر طلحه بن عبدالله، مادر فاطمه بنت الحسین.
اوّلی از قبیله ثقیف (طایفه ای در طائف)، دومی ایرانی، سومی از قبیله کلبیه و چهارمی از تیم.
/پاورقی ۲- سید محسن امین، اعیان الشیعه، ج ۲، ص ۳۸۹٫/
اصولا در مورد این که شهربانو جزء همسران امام حسین علیه السلام بوده، اختلاف است .
و در صورت قبول این مسئله در مورد این که در کربلا بودند، یا نه نیز اختلاف وجود دارد . برخی از مورخان نوشته اند: از زنان امام حسین علیه السلام تنها رباب در کربلا حضور داشت. او به همراه دیگر زنان و فرزندان به کوفه و سپس به شام به عنوان اسیر برده شد و بعداً به همراه کاروان به مدینه بازگشتند.
او بعد از شهادت امام حسین علیه السلام یک سال عزاداری کرد و در این مدت روزها زیر سقفی قرار نمی گرفت و مدام در مظلومیت حسین علیه السلام می گریست تا جان به جان آفرین تسلیم نمود.
/پاورقی ۳- ابن اثیر، الکامل فی التاریخ، ج ۴، ص ۸۸؛ ابن جوزی، المنتظم، ج ۶، ص ۹٫/
در مورد شهربانو برخی گفته اند: در حادثه کربلا حاضر بود و پس از شهادت امام حسین علیه السلام سوار بر ذوالجناح شد و یک سره به ایران تاخت و در نزدیکی ری به کوهی که اکنون به کوه بی بی شهربانو مشهور است رسید. دشمن در پی او بود. او خواست بگوید: یا هو مرا دریاب، به جایش گفت: یا کوه مرا دریاب؛ کوه شکافته شد و او در دل کوه رفت.
اما محققان گفته اند که این سخن نادرست است و افسانه‌ای بیش نیست.
/پاورقی ۴- زندگانی علی بن الحسین، سید جعفر شهیدی، ص ۱۱٫/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *