امامت و رهبری، حاکمان زمان, حوادث، وقایع، هجرت

معاویه از نظر پیامبر اکرم (ص)

معاویه در زمان پیامبر اکرم مکرر مورد لعن و نفرین حضرت قرار گرفته است ، قبلا گفتیم پیامبر او را و پدرش و برادرش را یکجا لعنت نمود.
و در روایت است که پیامبر اکرم در سفری شنیدند که دو نفر غنا می خوانند و به یکدیگر پاسخ می دهند، فرمود: ببینید ایندو کیستند؟ عرض کردند: معاویه و عمرو ابن عاص هستند، حضرت دو دست خویش بلند نموده عرضه داشت : خدایا آندو را به آتش برسان رساندنی . (۹۶)
و در حدیث دیگری است که پیامبر فرمود: از این جاده مردی ظاهر می شود که به غیر از سنت می میرد و معاویه پیدا شد. (۹۷)
و باز حضرت رسول به معاویه در حالی که عبور می کرد فرمود: خدایا او را لعنت کن و او را سیر مکن مگر با خاک (۹۸) و فرمود: هرگاه معاویه را بر روی منبر من دیدید او را بکشید، ابوسعید خدری راوی حدیث گوید: اما ما این کار را نکردیم و لذا رستگار نشدیم !) آری این حدیث را علماء اهل سنت با چهار طریق معتبر نقل کرده اند، بلکه روایت کرده اند که مردی از انصار در زمان عمر خواست معاویه را بکشد، ما گفتیم : شمشیر نکش تا به عمر گزارش کنیم (ظاهرا هنگام امارت معاویه در شام بوده است ) مرد انصاری گفت : من از پیامبر شنیدم که می فرمود: هرگاه معاویه را بر روی منبر دیدید که خطبه می خواند بکشید، اما گفتیم : ما هم شنیده ایم ولی اقدامی نمی کنیم تا به عمر گزارش کنیم ، آنها به عمر نوشتند، اما عمر تا هنگام مرگش پاسخی نداد.
و یاللعجب که طرفداران معاویه خود را به زحمت انداخته اند تا این حدیث را توجیه کنند، گاهی گفته اند: مراد از معاویه آن معاویه نیست ، گاهی گفته اند پیامبر گفت : او را بپذیرید، نه اینکه بکشید، و غیر ذلک . (۹۹)
و اگر اطلاع کاملی از معاویه و احوالات او خواسته باشی ، به امیرالمو منین (ع) و سخنرانیها و نامه های وی ، مراجعه کن ، که کسی مانند حضرتش ترا از معاویه مطلع نکند.
برگرفته از کتاب اسرار عاشورا نوشته: سید محمد نجفی یزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *