اصحاب و شاگردان

اصحاب امام حسین عثمان بن علی علیه السلام

ابوعمر «۶»، عثمان فرزند حضرت علی علیه السلام و مادرش ام البنین دختر حزام است. «۷» وی
پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، ص: ۲۵۷
دو سال پس از برادرش عبدالله دیده به جهان گشود و هنگام تولدش، امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود: به یاد برادرم، «عثمان بن مظعون» «۱» او را «عثمان» نامیدم. وی چهار سال با پدر و چهارده سال با برادرش امام حسن علیه السلام و سی و سه سال با برادرش امام حسین علیه السلام زندگی کرد و مدت عمر او نیز سی و سه سال بود. «۲» برخی مدت عمرش را ۲۱ سال نوشتهاند. «۳»
عثمان و برادرانش (عباس و عبدالله و جعفر) با وجود این که شمر به آنها امان داد نپذیرفتند و برادر خویش امام حسین علیه السلام را تنها نگذاردند «۴» و روز عاشورا وقتی حضرت عباس علیه السلام کشتههای فراوان خاندانش را مشاهده کرد به برادران مادری خود که از فرزندان حضرت علی علیه السلام بودند فرمود: پدر و مادرم به فدای شما باد! پیش بروید تا شما را بنگرم که آنها با اقدامی شجاعانه به لشکر عمر سعد حمله کردند و سینه خویش را آماج تیر و نیزه و شمشیر قرار دادند. «۵» برخی آوردهاند: پس از عبدالله برادرش عثمان به میدان رفت. «۶» ولی اکثر مورخان آوردهاند: وی پس از برادرش عمر بن علی علیه السلام رهسپار میدان شد و چنین رجز خواند:
إِنی انَا عُثْمانُ ذُو المَفاخِرِ شَیْخی عَلِیٌ ذُو الْفَعالِ الظاهِرِ
وَإِبْنُ عَمِ النَبِی الطاهِرِ اَخُو حُسَینٌ خَیْرَهُ الاَخائِرِ
وَ سَیِدُ الکُبارِ وَ الاَصاغِرِ بَعْدَ الَرسوُلِ وَ الْوَصِیِ الناصِرِ «۷»
من عثمان صاحب افتخاراتم، آقایم علی علیه السلام است که کارهای نیکش آشکار و عموزاده پیامبر
پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، ص: ۲۵۸
پاک است، برادرم حسین علیه السلام از بهترین نیکان و پس از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و علی علیه السلام، سرور هر کوچک و بزرگ است.
درباره شهادت وی آوردهاند: خَولی بن یزید اصْبُحی «۱» تیری به پهلوی عثمان بن علی علیه السلام زد از اسب به زمین افتاد، آنگاه فردی از ابان بن حازم (دارم) وی را به شهادت رساند. «۲»
در زیارت ناحیه بر وی چنین درود فرستاده شده است:
«السَلامُ عَلی عُثْمانَ بْنِ اَمِیرِ الْمُومِنینَ سُمِیَ عُثْمانَ بْنَ مَظْعُونٍ، لَعَنَ اللهُ رامِیَهُ بِالسَهْمِ خوْلیَ بن یَزِیْدِ الاَصْبَحِی الاَیْادِیَ [الاَبانِیَ] الدارِمِیَ» «۳»
درود بر عثمان بن علی علیه السلام که هم نام عثمان بن مظعون بود، خدا تیر زننده به وی خولی بن یزید اصبحی ابانی دارمی را لعنت کند.
برگرفته از کتاب پژوهشی پیرامون شهدای کربلا نوشته آقای عبد الحسین ﺑﯿﻨﺶ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *