اصحاب و شاگردان

اصحاب امام حسین ابوبکر بن حسن علیه السلام

نام وی بنا به مشهور ابوبکر است، ولی برخی او را عبداللَه، یا عبداللَه الاکبر نیز نوشتهاند. «۳»
پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، ص: ۷۸
ابوبکر فرزند امام حسن مجتبی علیه السلام و مادرش اموَلَد (کنیز) بود «۱» نام وی را نُفَیْلَه، «۲» امِ اسحاق، «۳» و نیز «رَمْلَه» «۴» نوشتهاند. به اعتقاد برخی وی و قاسم بن حسن از یک مادر بودند. «۵»
به روایت برخی منابع، امام حسین علیه السلام دخترش سکینه را به ازدواج وی درآورد. «۶»
ابوبکر همراه عمویش امام حسین علیه السلام از مدینه تا مکه و سپس به کربلا آمد و در روز عاشورا به میدان رفت و پس از نبردی دلاورانه با تیر «عبداللَه عُقْبَه غَنَوی» به شهادت رسید. امام باقر علیه السلام در حدیثی قاتل وی را عُقْبَه غَنَوی معرفی کرده است، «۷» ولی برخی قاتل او را حرمله بن کاهل اسدی دانستهاند. «۸» بنابراین احتمال میرود، چنان که صاحب بحارالانوار اشاره کرده است عبداللَه بن عقبه و حرمله در به شهادت رساندن وی شریک بوده باشند. «۹»
ابوالفرج اصفهانی شهادت ابوبکر بن حسن علیه السلام را پیش از شهادت قاسم بن حسن دانسته است. «۱۰» ولی برخی دیگر شهادتش را پس از شهادت قاسم آوردهاند. «۱۱»
مقصود شاعر نیز در شعر زیر همین ابوبکر بن حسن علیه السلام است:
وَعِنْدَ غَنیٍ قَطْرَهٌ مِنْ دِمائِناوَفِی اسدٍ اخْری تُعَدُ وَتُذْکَرُ «۱۲»
پژوهشی پیرامون شهدای کربلا، ص: ۷۹
در قبیله «غنی» قطرهای از خون ما هست [که باید انتقام بگیریم] و در قبیله «اسد» نیز خون دیگری از ما است که فراموش نمیکنیم.
در زیارت منسوب به ناحیه مقدسه از وی چنین یاد شده است:
«السَلامُ عَلی اَبِی بَکْرِ بْنِ الْحَسَن بْنِ عَلِیِ الزَکِیِ الْوَلیِ المَرْمِیِ بالسَهْمِ الرَوِی لَعَنَ اللَهُ قاتِلَهُ عَبْدِاللَهِ بْنِ عُقْبَهِ الغَنَوِیَ.» «۱»
درود بر ابوبکر فرزند [امام] حسن بن علی علیه السلام پاک، یاریکننده و تیرخورده با تیر کشنده، خدا قاتل او «عبداللَه بن عقبه غنوی» را لعنت کند.
چون مختار ثقفی قیام کرد و در کوفه به حکومت رسید، به جُستوجوی عبداللَه غنوی پرداخت، ولی به وی اطلاع داده شد که به «جَزِیرَه» «۲» گریخته است. مختار نیز فرمان داد خانهاش را ویران و با خاک یکسان کنند. «۳»
برگرفته از کتاب پژوهشی پیرامون شهدای کربلا نوشته آقای عبد الحسین ﺑﯿﻨﺶ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *